يكشنبه, ۴ مهر ۱۴۰۰، ۱۲:۳۷ ق.ظ

تدبری در سوره الناس

با دیدی ولایی در قرآن تدبر کنیم

 

بسم الله الرحمن الرحیم

تدبری در سوره الناس:

(در قالب گفتگویی با خدا)

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خدا: بگو (قل)

چی بگم؟

خدا:  پناه میبرم(اعوذ)

به کی؟

خدا:  به پروردگار مردم(رب الناس) به پادشاه مردم(ملک الناس) به معبود مردم(اله الناس)

چرا؟

خدا: از شر(من شر)

از شر چی؟

خدا: وسوسه (وسواس)

وسوسه کی؟

خدا: وسوسه وسوسه کننده(وسواس الخناس) شیطان

کجا وسوسه میکند؟

خدا: در سینه انسان(فی صدور الناس)

شیطان چه شکلیه؟

خدا: چه از جنس جنیان و چه از جنس مردم(من الجنه و الناس)

***************************************

نتیجه:

.

-گفتن بخدا خیلی مهمه (قل)

-نکته در اینه که باید پناه بردن رو به خدا اعلام کنیم(اعوذ)

-خدا دوست داره که ما هم  بشناسیمش به ربوبیتش, به پادشاهییش و به معبود بودنش و هم اینکه او را با اسمائش صدا بزنیم(برب-ملک-اله)

-خودش رو در قبال مردم که از جنس انسان اشرف مخلوقات هستند معرفی میکند(برب الناس-ملک الناس-اله الناس)

-دلیل اینکه انسان باید بخدا پناه ببرد رو وسوسه های شیطان میخواند(من شر الوسواس الخناس)

-و شیطان شناسی و اهمیت آنرا به ما تعلیم میدهد(الذی یوسوس فی صدور الناس-من الجنه و الناس)

-شیطان کارش وسوسه کردن است در دلهای مردمان

-خدا خودش را بعنوان رب و پادشاه و معبود مردم معرفی کرد. شیطان هم برای جدایی انداختن بین خدا و مردم در دلهایشان وسوسه کرد

- حالا ممکنه شیطان یا در قالب جنیان و یا در قالب خود مردمان این وسوسه را انجام بدهد.

*****************************

تدبری ولایی در قران:

 

-خدا در ابتدای همه سوره ها  بجز سوره توبه "بسم الله الرحمن الرحیم" نازل کرده .

 یعنی که همه سوره ها یک معنا و مفهموم  کلی دارند و اون برملا کردن اسم الله است در رحمانیت و رحمیتش. خدا خواسته که بدانوسیله به ما استعانت کردن از اسمائش رو به ما یاد بدهد.

 معصومین(ع) فرمودند: نحن اسماءالله. پس در واقع خداوند در همه سوره ها خواسته به ما ولایت را معرفی کند که ایشان اسماء الهی هستند و ما باید بوسیله ایشان به درگاه خدایی راه پیدا کنیم و مقربش بشویم.

 وقتی که ما بسم الله میگیم یعنی از اسم جلاله الله استعانت میجوییم.

 اسم به معنای آیه و نشانه است. نشانه الله رحمانیت و رحیمیتش میباشد . در حقیقت آیه و نشانه خدا در حال حاضر مهدی فاطمه(عج) میباشد. پس باید ایشان را بوسیله آیات خدا بشناسیم و به ایشان هم قلبا و هم عملا متمسک بشویم و زمینه را برای ظهورشان تا حد امکان فراهم کنیم. چراکه ایشان باطن قران هستند و باید بعرصه ظهور در بیایند تا نهایتا خداوند شناخته شود

-ربوبیت خدا در حال حاضر بوسیله حجتش یعنی امام زمان(عج)  به عرصه ظهور میرسد.

-و همینطور پادشاهیش و معبود بودنش

- وقتی که ما  حقیقتا  به ربوبیت و پادشاهی و معبود بودن خداوند پناه میبریم یعنی عملا  به امام زمان(عج) متوسل شده ایم تا ایشان ما را در راه یافتن به  پناهگاه و حصار الهی شفاعت کند

-امام زمان(عج) تمامی اسماء خداست . ایشان جلوه ربوبیت, پادشاهی و اله بودن خداست.

-اگر ما در حین پناه بردن بخدا توجه به حجتش مهدی فاطمه(عج) داشته باشیم و او را شفیع قرار بدهیم اونوقت ایشان شفاعت کرده و ما به درگاه خاص ربوبی راه پیدا خواهیم کرد و در پناهش خواهیم ماند ان شاءالله.

 

******************************

روایات:

در مجمع البیان استکه از انس بن مالک روایت شده که گفت: رسولخدا(ص) فرمود: شیطان پوزه خود را برقلب هر انسانی خواهد گذاشت. اگر انسان بیاد خدا بیفتد, او میگریزدو دور میشود, و اما اگر خدا را از یاد ببرد, دلش را میخورد, اینست معنی وسواس الخناس.(تفسیر المیزان, ج 20, ص 909)

*******************************************

 

گفتگویی پیرامون سوره الناس:

هیچ چیز مهمتر از این نیست که انسان دائما در پناه خدا باشد یعنی که خدا به او پناه بدهد.

 

و راهش اینست که ما به او خالصانه بگوییم که ما را پناه بدهد

پناه از شر وسوسه های شیطون که در سینه(صدر) وسوسه میکند

مثلا : زمان جنگ و حملات هوایی مردم به پناهگاه پناه میبردند

چون خداوند فرمود که : "قل اعوذ برب الناس". شیطان هم جوری خودش رو وارد این صحنه میکند و انسان رو وسوسه میکند که انسان عملا بجای پناه آوردن بخدا به او پناه ببرد.

اصولاً «شیاطین»، برنامه‏هاى خود رو با مخفى کارى انجام می دهند، و گاه چنان در گوش جان انسان مى‏دمند که انسان باور مى‏کند فکر، فکر خود او است، و از درون جانش جوشیده، و همین باعث اغوا و گمراهى او مى‏شود!

نداهای شیطون جوری  و از دری وارد سینه ما میشود که ما بنظرمان میرسد که اون نداها فکر خودمونه . و چون با هر کسی از طریق خاص خودش وارد میشه طرف اصلا ممکنه نفهمه که این کار شیطون بوده.

کار شیطان تزیین است و مخفى کردن باطل در لعابى از حق، و دروغ در پوسته‏اى از راست، و گناه در لباس عبادت، و گمراهى در پوشش هدایت.

خلاصه، شیاطین هم خودشان مخفى هستند، و هم برنامه‏هایشان پنهان است، و این هشدارى است به همه رهروان راه حق که منتظر نباشند شیاطین را در چهره و قیافه اصلى ببینند، یا برنامه‏هایشان را در شکل انحرافى مشاهده کنند، هرگز چنین نیست، آنها وسواس خنّاس بوده و کارشان دروغ، نیرنگ، ریا کارى، ظاهرسازى و مخفى کردن حق است.پس، مقصود از خنّاس همان وسوسه های پنهانی شیاطین است.

مثلا: نداهایی به یک آدم با خدا و قرانی میده که : بیا و تو با آیات قران دیگران رو مرتب انذار کن. و او بدون در نظر گرفتن حال و هوای طرف مقابلش آنقدر به او از آیات گوناگون قران میگه که اونو خسته میکنه. و شیطون متقابلا به طرف مقابل ندا میده که: ببین اینها کار به واقعیات زندگی ندارن و فقط هی آیات قران رو بهت تحویل میدن . اینها فقط شعار میدن.

این القائات شیطون در رنگ و لعابی حق گونه ارائه میشود اما عملا دلهای طرفین رو از هم دور و زده میکنه و متقابلا آنها رو از حقیقت قران دور میکنه

رهروان راه حق که منتظر نباشند شیاطین را در چهره و قیافه اصلى ببینند، یا برنامه‏هایشان را در شکل انحرافى مشاهده کنند، هرگز چنین نیست، آنها دارای وسواس خناسند، و کارشان دروغ، نیرنگ، ریا کارى، ظاهرسازى و مخفى کردن حق است.

ما هیچوقت نمیتونیم به این حقیقت پی ببریم که آیا کارمون خالص برای رضای خدا هست یا نه. چون کار انسان از آغاز تا پایانش در این مسیر دستخوش چیزهای بسیاری ممکنه قرار بگیره(بوسیله ترفندهای شیطانی)

مثلا ممکنه که انسان از اول با دلی پاک و خالص وارد مرحله ای از کاری قرار میگیره ولی ممکنه بمرور با پنهان کاری شیطون وارد مرحله ای بشه که عملا بدنبال شیطون راه می افته.

میدونین کی به این مسئله ممکنه تازه ممکنه که واقف بشه . اون وقتی است که زمین میخورد و سرش به سنگ میخورد.

راه چاره چیست؟ فقط و فقط با توجه تام بخدا پناه بردن است

میفرماید: قل(بگو) پس خود گفتن و بزبان آوردن توجه انسان رو بیشتر متمرکز بر مطلبی میکند که بخدا میگوید

"قل اعوذ "  به خود خدا بگو پناه میبرم بتو ای خدا

بارها پیش اومده که داشتیم از جایی می افتادیم دیدین چطور یک دفعه به یک دستگیره ای, چیزی پناه آوردیم یعنی اونو گرفتیم که نیفتیم . خوب همینطوری باید اول پرتگاههای شیطونی رو بشناسیم تا مرتب به خود خدا با توجه تام پناه ببریم.

مهمتری چیزی که ما باید درباره پرتگاههای شیطانی بدانیم اینه که "پرتگاه هایش پنهانیه".

بله . اگر انسان نیتش رضای خدا باشه خدا کمکش میکنه. اما چون غافل از نیرنگ ها و پرتگاه های شیطان بوده ممکنه که وقتی افتادیم تو پرتگاهش کمکمون کنه. چرا که کمک و یاری خدا به بندگانش بسته به معرفتشون و خلوص نیت شون داره. پس ما باید دشمنمان را یعنی این شیطان لعین رو هم خوب بشناسیم که او "دشمنیست با پرتگاه های پنهانی".

البته در میمنت با امام زمان(عج) با نیت خالص+معرفت نسبت به شیطان لعین و پنهانی بودن پرتگاه هایش+در خواست زبانی و قلبی خالصانه از خدا برای پناه بردن به دامانش= در امان ماندن ان شاءالله

⭐️ما هیچوقت نباید این مسیر طولانی و پر از موانع رو بدون همرهی خضر زمانه مان, مهدی فاطمه(عج) طی کنیم که گمراه میشویم. باید مدام او را شفیع قرار داده و کلا بدون  دست در دست او گذاشتن و بدون توسل به ایشان به هیچوجه طی طریق نکنیم. التماس دعا

نظرات (۰)
هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">